about us

Country Team Danmark

Ulrikka van Straten linkedin

Nordic lead
+45 9183 8283
uvstraten@qbsgroup.com
Ulrikka Van Straten

Som Nordic Lead er jeg ansvarlig for at hjælpe vores partnere i Danmark, Sverige, Norge og Finland med en succesfuld forretningsudvikling.

Jeg har en baggrund fra IT/tele og software branchen, bl.a. har jeg i en årrække været Head of Digital Marketing i Microsoft. Senest kommer jeg fra en stilling som Direktør for Value Added Services hos Accountor, som er en af Nordens førende leverandører af juridiske, finansielle og HR services i Europa.

Jeg ser frem til at skabe en god forretning både inden for vores eksisterende ERP speciale og med de spændende nye Cloudløsninger.

Nicklas Askling linkedin

Business Software Consultant & Project Manager Nordics
+45 3132 5772
naskling@qbsgroup.com
Nicklas Askling
  • Projekthåndtering
  • Partnerpleje
  • Salgssupport
  • Leadgenerering og leadkvalificering
  • Planlægning og opfølgning på aktivitetsplan
  • Opdatering af social media (SoMe)

Morten Hindberg linkedin

License Specialist
+45 3132 5634
mhindberg@qbsgroup.com
Mortenhindberg
  • Bestilling af licenser og BREP
  • Spørgsmål om licenser og BREP
  • Vedligeholdelse og fornyelse af BREP og Service Plans
  • Opgradering af licenser
  • Produktsupport
  • Forhandlerskifteerklæring

Anne Jakobsen linkedin

Vice President Marketing
+45 5385 2750
ajakobsen@qbsgroup.com
Annejakobsen
Som en global ressource i QBS group står jeg for koordinering af vores marketingstrategi på tværs af samtlige QBS lande.

Det betyder samtidig, at jeg er meget lydhør for nye tiltag i tæt partnerskab med Mai Martens, som er ansvarlig for marketing i Norden.

Mai Martens linkedin

Marketing Manager
+45 7172 9034
mmartens@qbsgroup.com
Mai Martens
  • Support til marketing og kommunikationsplan
  • Online marketing
  • SEO og hjemmesideoptimering
  • PR og referencehistorier
  • Nyhedsbreve
  • Leadgenerering
  • Event management

Henriette Thaulow linkedin

Channel Development Manager
+45 3131 7260
hthaulow@qbsgroup.com
Henriette Thaulow

Jeg er med mange års erfaring hos Microsoft kommet ind i QBS med et friskt syn på, hvordan vi hjælper vores nuværende og kommende partnere bedst muligt.

Jeg har primært fokus på at lære vores eksisterende partnere at kende, og har samtidig fokus på at få nye spændende partnere i QBS netværket.